Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Gruzja graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją, zachodnią granice kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego.
 
Header Pic
Header Pic  PfeilStart arrow Ogłoszenia drobne arrow Wycieczka - zwiedzanie: GRUZJA
Header Pic
Header Pic

Wycieczka - zwiedzanie: GRUZJA
Redaktor: MK   
Image
Gruzja kojarzona w Polsce z wodą borżomi, winem i herabacianymi polami Batumi jest krajem, do którego pojechać trzeba.Wycieczka do Gruzji - starożytnej Kolchidy - to możliwość spotkania z zabytkami liczącymi sobie kilkadziesiąt wieków. Podczas wycieczki po Gruzji zwiedzimy obiekty wpisane na listę UNESCO – monastyr Gelati, starożytne kamienne miasto Uplisciche, podziwiać będziemy wykute w kamieniu miasto królowej Tamary – Wardzię.

Powrócimy do nieodległej przeszłości zwiedzając w Gori miniaturowy domek Stalina i monumentalny budynek muzeum ku czci tego najsłynniejszego Gruzina. Wyprawa do Gruzji to również niezapomniane widoki Kaukazu z Gruzińskiej Drogi Wojennej. Gruzja to jednak przed wszystkim kraj dla tych wszystkich, którzy kochają życie. Wspaniałe wino i najlepsze na świecie jedzenie - prawdziwa uczta dla podniebienia.

 
Plan wycieczki

Dzień 1
Wylot z Warszawy z lotniska Okęcie przez jeden z europejskich portów lotniczych.

Dzień 2
Przylot do TBILISI wczesnym ranem, po odprawie wyjazd do KUTAISI. Po przybyciu na miejsce ok. 9.00 zakwaterowanie w kwaterach prywatnych, śniadanie, krótki wypoczynek i ok 15.00 zwiedzanie historyczno-architektonicznego kompleksu w Gelati z XII w., katedry Bagrati z XI w. (oba pomniki są na liście UNESCO), zwiedzanie klasztoru Mocameta, położonego w urokliwym otoczeniu.

Dzień 3
KUTAISI cd. zwiedzania miasta, przejazd do BATUMI, uzdrowiska nad morzem, region Adżaria.

Dzień 4
BATUMI, wycieczka po ADŻARII, zwiedzanie rzymskiej twierdzy Gonio (IV w.p.n.e.). Czas wolny.

Dzień 5
BATUMI wyjazd do BORŻOMI. Po drodze zwiedzanie muzeum Stalina w GORI oraz najstarszego skalnego miasta UPLISCICHE (VI w. p.n.e), Uzdrowisko BORŻOMI spacer po parku zdrojowym: dom Romanowych, degustacja mineralnej wody „Borżomi” prosto ze źródła

Dzień 6
BORŻOMI Wyjazd do WARDZI, zwiedzanie kompleksu Wardzia (XII-XIII w.), niegdyś 13-piętrowego dziś, po tzręsieniu ziemi, nieznacznie nizszego, wykutego w skale miasta. Przejazd do TBILISI.

Dzień 7
TBILISI, zwiedzanie starej części miasta: katedra Świętej Trójcy, Metechska katedra (XIII w.), katedra Sioni (VII w), katedra Anczischati (VI w), Złoty Skarb w Muzeum Narodowym.

Dzień 8
TBILISI – zwiedzanie wpisanego na listę UNESCO miasta-muzeum MCCHETA: katedra Swietichoveli (XI w.), klasztor Dżwari (586r.-604r.), żeński klasztor Samtawro (XI w.). Powrót do Tbilisi, czas wolny, targ staroci, gorące źródła siarkowe, dla chętnych kąpiel w łaźni (fakultatywnie).

Dzień 9
TBILISI - wycieczka do miejsca pochodzenia pierwszych Europejczyków – BOLNISI, SIONI I DMANISI. Powrót do Tbilisi.

Dzień 10
TBILISI - wyjazd do KACHETI, jednego z najbardziej znanych regionów Gruzji. Zwiedzanie wykutego w skale kompleksu klasztornego DAWID GAREDŻA (VI w.), następnie Bodbijskiego klasztoru z mogiłą świętej Nino - chrzcicielki Gruzji, obiad z widokiem na Alazańską Dolinę w mieście-twierdzy SIGNAGI. Przejazd do GURDŻAAN.

Dzień 11
GURDŻAANI wyjazd i zwiedzanie muzeum CINANDALI, degustacja (fakultatywnie) win „Cinandali”, zwiedzanie kompleksu klasztornego ALAWERDI (VI w.) i Ikalto (VII-X w.). Powrót do Tbilisi.

Dzień 12
TBILISI wyjazd w góry Kaukazu Gruzińską Drogą wWjenną. Zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri (XVI w.), przejazd przez kurort narciarski Gudauri i Przełęcz Krzyżowa (2395 m n.p.m.) do miejscowości Kazbegi, fakultatywnie wjazd na górę do cerkwi Tsminda Sameba (2 170 m) z pięknym widokiem na Kazbek (Mkinwarcweri 5033 m). Obiad w formie ogniska. Powrót do Tbilisi.

Dzień 13
Transfer na lotnisko. Wczesnym rankiem wylot do Warszawy.

Dodatkowe informacje:
W cerkwiach obowiązuje odpowiedni strój – panie chusta na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice, panowie – długie spodnie.

Organizator: BK

Potrzebujesz więcej informacji? Szukasz innych wycieczek lub terminów? Zapytaj o szczegóły. Napisz do nas: i n f o @ g r u z j a . p l .
 
Header Pic
left unten right unten