Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Społeczeństwo Gruzji składa się z: 84% Gruzinów, 6% Ormian, 2% Abchazów, 1% Osetyjczyków, 1% Rosjan. W kraju są także Grecy, Ukraińcy oraz Kurdowie.
 
Header Pic
Header Pic  PfeilStart arrow Turystyka arrow Zapraszamy do Gruzji zimą! Bakuriani i Gudauri
Header Pic
Header Pic

Zapraszamy do Gruzji zimą! Bakuriani i Gudauri
Redaktor: MS   

O tym, że Gruzja jest wymarzonym miejscem na letni wypoczynek wiedzą wszyscy; my zachęcamy do spędzenia także zimy w tym pięknym kraju! Amatorzy białego szaleństwa mają do wyboru dwa kurorty – Bakuriani i Gudauri.

Bakuriani (ბაკურიანი)

Bakuriani położone jest na wysokości 1700 m., na północnym stoku Gór Trialeckich w masywie Małego Kaukazu, niedaleko parku narodowego Bordżomi. Kurort bardzo dynamicznie się rozwija i oferuje wiele atrakcji dla turystów o każdej porze roku, także zimą.

Dla narciarzy przygotowanych jest 16 stoków o różnych stopniach trudności, od początkujących do zaawansowanych. Największą popularnością cieszy się góra Kochtagora, położona na wysokości 2155 m n.p.m. Ze szczytu można zjechać trzema różnymi trasami, które łączą się w jedną na wysokości 1770 metrów, przy tzw. dolnej stacji. Na szczyt prowadzi kolejka linowa oraz dwa wyciągi. Zmęczeni narciarze mogą nabrać sił w kawiarence „Kachtagora”. Niedaleko znajduje się również wypożyczalnia nart oraz skuterów śnieżnych. Dla początkujących narciarzy jest możliwość nauki u instruktorów, godzinna lekcja to wydatek rzędu 10-20 GEL.
Ci, którzy nie są fanami nart, mają możliwość wypożyczenia quadów, sanek lub skuterów śnieżnych, albo mogą po prostu wybrać się na piesze wędrówki. Wieczory można spędzić w licznych restauracjach, pubach lub dyskotekach.

Do Bakuriani dojedziemy samochodem, pociągiem lub marszrutką z Tbilisi (odległość 190 km), z Kutaisi (165 km) lub z Batumi (250 km). Więcej informacji o kurorcie na stronie www.bakuriani.ge (jęz. gruziński, rosyjski lub angielski). Na tej stronie jest też możliwość wyszukania hotelu.


Gudauri (გუდაური)

Jest to stosunkowo nowy, ale szybko się rozwijający kurort w Gruzji, leżący w regionie Kazbegi, 120 km od Tbilisi na wysokości 2196 metrów. Sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia.
Gudauri jest kurortem typowo narciarskim. Tym, którzy nie są zapalonymi narciarzami polecamy raczej Bakuriani.
W Gudauri najniższy stok leży na wysokości 1990 metrów, najwyższy – nieco ponad 3000 m. W ubiegłym sezonie działały trzy kolejki linowe, przygotowano 13 kilometrów tras dla początkujących i zaawansowanych narciarzy.  W sezonie 2009/2010 działały cztery stoki, bardzo dobrze przygotowane. Najdłuższy stok ma w sumie 7 kilometrów, zmiana wysokości to 1000 metrów. W Gudauri jest też specjalny stok dla amatorów jazdy ekstremalnej, tzw. free-ride oraz coś dla zawodowców – heliskiing.
W Gudauri jest możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego (nowy) za ok. 25-30 GEL za dzień. Koszt biletu na wszystkie wyciągi narciarskie to 25 GEL za dzień. Wyciągi czynne są od godz. 10 do 16, w weekendy do 17.
Gudauri to mała, stosunkowo niedawno powstała miejscowość, baza hotelowa nie jest jeszcze dobrze rozwinięta. Ceny za pokój są znacznie wyższe niż w innych miastach Gruzji (ok. 45 - 50 GEL za osobę).
 
Więcej informacji na stronie www.gudauri.info
 
Header Pic
left unten right unten